Vsebinski sklopi
Na tej strani vam predstavljamo vsebinske sklope, ki so ključni del našega pilotnega projekta Digitalno zgodovinopisje. Ti sklopi so zasnovani tako, da udeležencem omogočijo pridobivanje interdisciplinarnih znanj in veščin, ki so nujno potrebna v sodobnem zgodovinopisju, kjer se prepletajo tradicionalne zgodovinske metode z digitalnimi raziskovalnimi tehnikami.
Vsebinski sklopi so zasnovani tako, da vam omogočijo celovito usposobljenost za delo s sodobnimi digitalnimi metodami v zgodovinopisju. S pridobljenim znanjem boste lahko samozavestno pristopali k raziskavam, ki zahtevajo tako tradicionalne kot digitalne veščine, in se pripravili na izzive, ki jih prinaša hitro spreminjajoče se področje humanistike.
Vabljeni k prijavi in izpopolnjevanju svojih znanj, ki vam bodo pomagala pri uspešnem delovanju v digitaliziranem svetu zgodovinopisja.
Aktualne novice
Ustvarjanje digitalnih virov
Učeči se bodo naučili digitalizacije zgodovinskih virov, uporabe XML in TEI za označevanje ter organizacije in standardizacije metapodatkov. Vsebinski sklop vključuje praktične postopke za ustvarjanje, obdelavo in objavo digitalnih zgodovinskih virov.
Tematsko modeliranje in korpusnojezikoslovne metode za analizo podatkov
Vsebinski sklop ponuja uvod v strojno učenje in obdelavo naravnega jezika, s poudarkom na tematskem modeliranju in analizi parlamentarnih govorov. Učeči bodo spoznali osnovne metode, kot je LDA, ter korpusnojezikoslovna orodja za raziskave in analize diskurzov, kot je ParlaMint.
Uporaba podatkov zračnega laserskega skeniranja v zgodovinopisju
Vsebinski sklop raziskuje uporabo lidar podatkov v zgodovinskih raziskavah. Spoznali boste daljinsko zaznavanje, obdelavo in interpretacijo podatkov ZLS ter uporabo digitalnih modelov terena (DTM) za analizo sprememb krajine. Lidar podatke boste povezali z drugimi viri, kot so historične karte.
Izbrane metode digitalnega zgodovinopisja
Vsebinski sklop raziskuje ključne metode digitalnega zgodovinopisja, vključno z OCR za digitalizacijo besedil in GIS za vizualizacijo zgodovinskih podatkov. Učeči se bodo spoznali z orodji, kot sta Transkribus in QGIS, ter najnovejšimi pristopi umetne inteligence pri prepoznavanju rokopisov.
Digitalna orodja za vizualizacijo podatkov, interaktivnost gradiv, pripovedovanje zgodb in sodelovalno
delo
Vsebinski sklop uvaja digitalna orodja za interaktivna gradiva, vizualizacijo podatkov, digitalno pripovedovanje zgodb in sodelovalno delo. Učeči se bodo spoznali z orodji, kot so h5p, Canva, Scratch in Padlet, ter pridobili praktične veščine za uporabo v digitalnih okoljih.
Videoprodukcija
Vsebinski sklop ponuja temeljit uvod v videoprodukcijo, od načrtovanja in snemanja do postprodukcije. Učeči se bodo spoznali z opremo in tehnikami snemanja, osnovami kompozicije, ter programom DaVinci Resolve za montažo. Vsebinski sklop pokriva vse ključne korake, od izbire opreme do urejanja zvoka in slike, ter priprave končnega video izdelka.
Orodje Zotero
Vsebinski sklop ponuja celovit vpogled v uporabo orodja Zotero za upravljanje virov in citiranje. Učeči se bodo seznanili z osnovnimi elementi in funkcijami, kot so zbiranje virov, organizacija knjižnic in ustvarjanje citatov. Praktična demonstracija bo omogočila učinkovito uporabo Zotera v raziskovalnem delu.
Poznavanje osnov data managementa in zgodovinopisje
Vsebinski sklop uvaja temeljna načela data managementa v zgodovinopisju s poudarkom na FAIR načelih (findable, accessible, interoperable, reusable). Učeči se bodo spoznali z iskanjem podatkov prek trajnih identifikatorjev (DOI), dostopom do repozitorijev (npr. CURIS), interoperabilnostjo podatkov in njihovo ponovno uporabnostjo z licencami, kot je Creative Commons.